Registrovat

Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:24

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:24

Příspěvekod Koudy » pon kvě 04, 2020 4:54 pm

V roce 1986 měla korsická rally 1 017 soutěžních km, první etapa byla delší než celá finská rally.
Po prvním dni posádka Toivonen - Cresto vedla, nicméně Henri prohlásil, že je extrémně těžké udržet tak silné auto na zatáčkovité trati a každá chyba může mít fatální následky. To se potvrdilo druhý den na RZ18...
Toivonenova Delta S4 vyletěla v levé zatáčce z trati, spadla do rokle a explodovala. V místě nehody nebyly stopy po brždění a dodnes se spekuluje o tom, že příčinou může být i výpadek vědomí, které Henri míval. Posádka byla stále připoutá v sedačkách, ale nikde se neuvádí, jestli zahynuli vlivem nárazu nebo až při požáru.
Existuje video z protějšího kopce, na kterém jsou nehoda a její následy vidět.
Pár hodin poté FIA rozhodla, že vozy sk. B se nezúčastní sezóny 1987...

Chtěl bych postavit auto z TdC, startovky a čísla už mám vyřešené, jen mi chybí dvě reklamy - pokud to dám dohromady, můžu předělat přední masku, která je jiná než u verze z Monte.
Výlisky nejsou tentokrát nic moc, tak jsem to dva týdny čistil a pak tmelil menší sestavy, které se dají slepit. Udělal jsem si menší stojan kvůli správné geometrii motoru, chladičů a svodů - to celé pak bude mít vliv na polohu výfuků.

Návod je v tomto případě orientační, hlavně co se barev týká - originální Deltu S4 (i repliky) jsem několikrát viděl v San Marinu na Rally Legend a se Smaržou máme hodně přes tisíc fotek. Nějaké úpravy budou, ale víceméně to bude krabička, extra mám jen přídavný světla a nasávací otvory do motoru od KMP.

Vyřezal jsem rám ve stěně před kabinou, slepil komplet přední nápravu a slepím podvozek s kabinou. Jen to vyžaduje určitý postup a menší úpravy, abych tam pak dostal převodovku, kardan a přední diferák. Ve výsledku pak zmizí spáry a lepený spoje, které by při odklopené kapotě vadily.
Přílohy
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2345
Registrován: pon úno 06, 2012 8:33 pm
Bydliště: Praha 5

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod bazilišek » pon kvě 04, 2020 11:50 pm

Pevný nervy s modelem.
To jsi se ani nezmínil jakou strašnou dohru mela tvoje vybraná předloha.
S4 je jedno z pár nejvíc sexy rally aut co kdy jezdila, taky jsem (ač už nejsou rally pro mě prioritou)uvažoval, že si model koupím.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 344
Registrován: pon úno 06, 2012 9:42 am
Bydliště: Blansko

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Michal G » úte kvě 05, 2020 8:58 am

Ten italskej mechanik s batohem vypadá cool. :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 309
Registrován: pon úno 06, 2012 9:38 am
Bydliště: Sokolov

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod smarža » úte kvě 05, 2020 2:54 pm

To je velký znalec S čtyřek, ;-I
お疲れ様です。

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Koudy » úte kvě 05, 2020 3:25 pm

Když mu Giuseppe Volta nabídl, že si může vlézt do Stratosu, tak mu zavazel i ten baťoh vpředu :mrgreen:
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Příspěvky: 147
Registrován: pon úno 06, 2012 12:13 pm

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod ondrasl » stř kvě 06, 2020 10:06 pm

Michal G píše:Ten italskej mechanik s batohem vypadá cool. :D

No jo, italskej mechanik v létě odpočívá a v zimě nepracuje.

Koudy píše:Když mu Giuseppe Volta nabídl, že si může vlézt do Stratosu, tak mu zavazel i ten baťoh vpředu :mrgreen:

Myslíš samozřejmě Voltu, nebo ne?
Mimochodem co je s jeho pozůstalostí, zatím ticho po pěšině. A to měl dost věcí uskladněno i v ČR.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Koudy » pát kvě 15, 2020 1:54 pm

ondrasl: byl to ten jedinný a správný Volta :wink:

Menší postup: mám připravený všechny díly, tmelení a broušení jsem si užil na rok dopředu #-o Velkou část mám už v barvě, ale hlavně jsem nachystal podvozek a interier na slepení. Pak budu moct "zmizet" tu spáru v přepážce před kabinou a spoje podběhů a kabiny, kterou jsou při otevřeném předku vidět. Pak tyto místa a přední nápravu nastříkám stříbnou a základ S4 bude hotový.
V detailsetu jsou mimo leptů i kevlarový dekály na panely podvozku, nakonec jsem se rozhodl je tam nedávat. Jejich struktura mi přijde hrubá a na modelu ty žluté plochy úplně svítí (určitě se dá řešit smokem nebo patinou). Ale protože podvozek nikoho nezajímá, ušetřím ty dekály na něco jinýho 8)
Přílohy
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 477
Registrován: pon úno 06, 2012 10:51 am
Bydliště: in orbit

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Aress » sob kvě 16, 2020 6:31 pm

Koukal jsem na AutomotiveForums (docela sranda na jednom autě vidět Marlboro a Camel : -)) a ten tam ten kevlar asi dal a taky se mě to nelíbí, je to moc výrazný, ale to je věčny problém, karbon/kevlar na modelech...
Michal Falta

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Koudy » pon kvě 18, 2020 5:51 pm

Aress: tu stavbu znám, bude to parádní model. Já to tak detailní neplánuju.
Základ je hotový...
Přílohy
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Koudy » pon srp 31, 2020 8:54 am

Pár fotek z dalšího postupu. Chladiče a trubky za motorem moc nesedí (hlavně na svody s turbem), musím to ještě upravit. Ohnout, zlomit - nevím... :-k
Zadní poloosy jsou každá jiná a obě krátký. Obě jsem prodloužil a udělal nový osazení, aby to sedlo přesně do těhlice, kde původně žádný uchycení nebylo.
Přílohy
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 477
Registrován: pon úno 06, 2012 10:51 am
Bydliště: in orbit

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Aress » pon srp 31, 2020 9:14 am

Pokud ty svody nemají hranatý konce (ale i to jde pořešit) tak zkus cín, dobře se tvaruje, dělám to taky tak, přijde mě to jednodušší než začišťovat díl ze stavebnice (a mám jistotu kulatého průřezu).
Michal Falta

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Koudy » úte zář 08, 2020 2:32 pm

Aress: dík za tip, nakonec jsem to řešil jinak. Rozřezal jsem turbo a vlepil profil, který posunul přírubu tak, aby seděla na trubku od chladiče. Novou velikost turba neřeším, potřeboval jsem, aby to na sebe sedělo. Za vlnovcem na svodech je taky kousek profilu navíc, snad je teď celá geometrie motoru správně. :-k
Ještě budu muset řešit pozici a rozteč obou výfuků, teď je hlavní výfuk s tlumičem díky pozici turba trochu vysoko.
Přílohy
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Koudy » úte říj 06, 2020 3:37 pm

Pokračuju v monologu...
Hotové svody s turbem a výfukem. Správnou pozici výfuku jsem docílil asi po třetím zlomení v tom vlnovci, ale mám to 8)
U hlavního výfuku jsem odříznul koncovou trubku, kterou nalepím do správné pozice až po přilepení výfuku.

Nádrž na olej je nová z profilů, leptaná má dvě drobné chybky: je moc vysoká a chybí jí zadní strana :roll:
Přílohy
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Matwej » čtv říj 08, 2020 7:48 am

Hezky to roste.
;-I

Uživatelský avatar
Příspěvky: 477
Registrován: pon úno 06, 2012 10:51 am
Bydliště: in orbit

Re: Lancia Delta S4, TdC 1986 (Toivonen - Cresto), Beemax 1:

Příspěvekod Aress » pon říj 12, 2020 11:40 pm

Koudy píše:Pokračuju v monologu...

Já bych ti k tomu rád něco napsal, ale ono tak nějak není moc co, předloha se mě líbí (ale nic moc o ní nevím a proto mlčím), stavbu sleduju, sám se na ní "v příštím životě" chystám.
Na druhou stranu možná buď rád že k tomu nemám moc co napsat : -)))

Takže pokraču v dobře započatém díle : -))), těším se (a věřím že né jenom já) na další postup.

Možná, jen drobnost, trochu bych zmenšil obrázky, zbytečně moc ukazují věci které jsou steží vidět pod lupou.
Michal Falta

Další

Zpět na Rozestavěno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků