Registrovat

McLaren Quadriatlon - 2009-2012

Příspěvky: 223
Registrován: pon úno 06, 2012 8:39 pm

McLaren Quadriatlon - 2009-2012

Příspěvekod Dalin » ned pro 08, 2013 1:28 am

Mezi tím vším chlívem na stole se mi podařilo už před nějakou dobou roztahat tohle... Ti, co byli na patláku, si možná všimli, že tam do některých z kastlí ryju :-)
Zatím je to stále v začátcích, a dlouho bude, tři z kitů jsou z resinu, japonské Studio27, a jako obvykle to vyžaduje spoustu předělávek a vylepšení, aby to alespoň o něco víc odpovídalo skutečnosti. Čtvrtý kit, MP4-27, je od Fujimi, a když jsem to začal zkusmo sestavovat a vylamovat, liboval jsem si, jak to proti resinu krásně jde - než mě Michal Doskočil ujistil, že to o nic jednodušší nebude.

Co vedlo nejpomalejšího modeláře světa roztahat čtyři auta najednou, těžko říct... Možná jsem chtěl v letošní tristní sezóně McLaren svou troškou podpořit (to už se asi nepovedlo a teď už je to passé), možná chtěl poctít McLaren k 50. výročí založení stáje, každopádně tohle hned tak hotové nebude, prozatím se kromě rytí, které tak zpola hotovo, trápím s doděláváním a laděním prvního auta. Mimochodem, touhle fotkou to asi vzniko, tak dlouho jsem se jí kochal, až jsem to musel vytáhnout z krabic:
Obrázek

Takže - zprava na modelářské fotce:
2009 - McLaren MP4-24, po vyčerpávajícím souboji mezi McLarenem a Ferrari v roce 2008 a velkých změnách v technických pravidlech nezbylo jaksi (ani u Ferrari) technických zdrojů na řádný vývoj auta pro rok 2009, a podle toho to vypadalo, Hamilton sice nakonec ukořistil dvě vítězství, ale na Brawn a Red Bull, které se nejlépe utkaly s difuzoru se týkající dírou v pravidlech, to nestačilo ani zdaleka. Hamilton tak zakončil sezónu na 5. místě, McLaren s velkým odstupem na třetím místě v konstruktérech.
2010 - McLaren MP4-25, po dvou letech zase povedené auto, technická inovace nazvaná F-duct (nebo, jak by řekl pán z TV Nova - systém pro přerušování proudění vzduchu na zadní křídlo :-)) byl záhy kopírována většinou týmů. Celkem pět vítězství, v první půlce sezóny měl poměrně překvapivě nad Hamilton navrch z Brawnu přišedší čerstvý mistr světa Button. Bohužel, to že se o body prali dva rovnocenní jezdci, a to, že z Hamiltona se postupně stávala spíš celebrita než jezdec Formule 1 a spolu s pár hloupými chybami to na Red Bully a Alonsa bohužel nestačilo. Vítěství v Belgii jsem ale měl tu čest být přítomen, takže přikládám vlastní foto :-). Rok skončil 4. místem pro Hamiltona, v poháru konstruktérů byl McLaren 2. za Red Bullem...
Obrázek
2011 - McLaren MP4-26, experiment s autem a výfukovým systémem hrozil, že rok pro McLaren začne fiaskem, ale nakonec se 26tku podařilo poměrně dobře vyladit a posbírala celkem 6 vítězství, včetně toho v historicky nejdelším závodě v Kanadě, která s přerušením trvala 4 hodiny a Button v ní ukořistil na zmoklé trati vítězství předjetím v posledním kole. Bohužel se o úspěchy opět dělil Button s labilním Hamiltonem, a bohužel stál na druhé straně barikády Vettel s neporazitelným Red Bullem, z 19 závodů vyhrál Vettel 11, jezdci McLarenu po 3, Alonso a Webber po 1... Nuda jako letos a pro McLaren druhé místo v jezdcích i konstruktérech.
2012 - McLaren MP4-27, při předsezónních testech a prvním závodě to vypadalo, že McLaren nedá v roce 2012 nikomu šanci, bohužel převaha vydržela být drtivou pouze v prvním závodě... Sezóna měla v prvních 7 závodech pokaždé jiného vítěze, a samotný McLaren se v první půlce moc nevytáh, po jedné výhře si sice rozdělili oba jezdci, ale kdeže byla převaha z předsezónních testů... Pro druhou půlku roku se jakž takž auto dostalo zpět do formy, ale stačilo to pouze na 4. a 5. místo v jezdcích, a 3. mezi stájemi.

Co se bude s tímhle tématem dít, je zatím ve hvězdách, každopádně:
a) to bude trvat dlouho, dělám si na tom jen tak podle chuti v mezičase mezi ostatními modely
b) brzo se to může změnit v pentathlon, Studio už chystá MP4-28 :-)
c) celkem se těším, až vyzkouším pořádný chrom, ale zrovna tak je možné, že po prvním zkušebním nástřiku to půjde rychle zase do šuplíku


Uživatelský avatar
Příspěvky: 1209
Registrován: stř úno 08, 2012 3:06 pm
Bydliště: Šlapanov/Velmi často Mikulov

Re: McLaren Quadriatlon - 2009-2012

Příspěvekod Dale Cooper » ned pro 08, 2013 8:11 am

Zase budu mít kam koukat :-)... Já mám už rok rozdělanou Fujimi a několik let MP 4/21 a MP 4/23 a kvůli chromu jsem stále na začátku... Těším se, že mě rozhoupáš to dodělat...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1857
Registrován: pon úno 06, 2012 3:48 pm
Bydliště: Zdiby

Re: McLaren Quadriatlon - 2009-2012

Příspěvekod Michal Doskočil » ned pro 08, 2013 9:15 pm

no je jasné, že to bude na dlouho. Ale je to paráda, takhle vidět ty monokoky u sebe ... Tak jen přeji, ať to baví co nejvíce. Já chci toho svýho dovézt na Prosek ....
... bylo to fajn, příště to bude eště lepší ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3457
Registrován: pon úno 06, 2012 1:49 pm
Bydliště: Troubsko

Re: McLaren Quadriatlon - 2009-2012

Příspěvekod beaver63 » ned pro 08, 2013 11:32 pm

Hlavně to chce skvělou logistiku :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 821
Registrován: pon úno 06, 2012 12:37 pm
Bydliště: gaštanová 4,Spišská Nová Ves,05201

Re: McLaren Quadriatlon - 2009-2012

Příspěvekod PeťoWRC » ned pro 08, 2013 11:49 pm

To zas bude masaker.. :P :P :P

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Re: McLaren Quadriatlon - 2009-2012

Příspěvekod Koudy » pon pro 09, 2013 11:37 pm

Tohle už bude chtít Dalův odborný dozor, na toto bych neměl nervy :D
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 425
Registrován: čtv lis 01, 2012 11:11 am

Re: McLaren Quadriatlon - 2009-2012

Příspěvekod Madish » úte pro 10, 2013 3:41 pm

Na tohle ti držim palce a těšim se na další progress.
Takhle z dálky nevypadaj ty modely S27 špatně, co se týče spár :)

A je hrozně zajímavý vidět všecky monokoky vedle sebe - jak se všecky liší.

Zpět na Rozestavěno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník