Registrovat

Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Uživatelský avatar
Příspěvky: 344
Registrován: pon úno 06, 2012 9:42 am
Bydliště: Blansko

Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Michal G » pát led 22, 2021 3:23 pm

Po dlouhé době jsem zpět. Neodolal vydanému Čmelákovi od Eduardu a po cca 30 letech jsem se dal do stavby letadla 1/72. Stavebnice je parádní. Detailnost je pro nás autíčkáře naprosto neuvěřitelná. Je to pro mě strašně mrňavý, kakže nezbykle často musel pracovat pod lupou (vrcholem byl větráček v kokpitu), což mě přinutilo si jít změřit oči a pořídit brýle na blízko.
Provní čmelák z limitky dualpacku Servus chlapci je ten profláklý OK-HJC z filmu vesničko má středisková. Jako správný puntičkář jsem opravil chybu ve filmu a pořídil mu rozmetadlo (Brassin Eduard) namísto postřikovače. Ještě jsem pořídil brasinová kola.
Přílohy

Uživatelský avatar
Příspěvky: 344
Registrován: pon úno 06, 2012 9:42 am
Bydliště: Blansko

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Michal G » pát led 22, 2021 3:29 pm

Stavba v pohodě. Váhal jsem, jestli mám dát jen šedý surf nebo i bílý základ pod céčkovou žlutou Gunze. Nakonec jsem to stříknul i bílým základem, což se ukázalo jako dobrej nápad, protože ta žlutá fakt blbě kdyje. Až při druhé vrstvě to začínalo chytat ten sytě žlutej odstín, do té doby to bylo strašně světlý, že jsem po první vrstvě uvažloval o přidání oranžové.
Přílohy

Uživatelský avatar
Příspěvky: 344
Registrován: pon úno 06, 2012 9:42 am
Bydliště: Blansko

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Michal G » pát led 22, 2021 3:43 pm

Odekálováno. Rozhodl jsem se dát na toho mrňouse nějaký wash, takže jsem to zalakoval - nejdřív na polomatnou barvu leský lak pod dekály, pak znovu lesklý lak po dekálech před washem pak jsem tam nějak dal wash - od Tamiye ten černý panel liner (nic jiného jsem doma neměl, příště zkusím olejovky). Po washi jsem dal finální polomatný lak. Bohužel jsem neměl žádný akrylový lak v lahvičce, jen spraye Gunze Super Clear. Snažil jsem se dát jen tenkou vrstvu, ale i tak to asi bylo dost. Navíc mi příjde, že lak ve sprayi je dost hustý, při stříkání do pistole by to chtělo hodně naředit, aby to šlo do tenké vrstvy. Vrstva laků je asi moc silná. Takhle mi to hodili trochu problém při odstraňování masek z rámování prosklení. Místy to udělalo dost blbou hranu a musel jsem retušovat. Navíc bezprostředně po nástříku žluté jsem zjistil, že masky Eduardu a návod jsou blbě - u čelního štítku, kde neměly být žluté ty boční rámečky čelní plošky prosklení. Ve skutečnosti je to ohnuté plexisklo, kdy šedé trubky jsou v těch hranách ohnuté zevnitř z kabiny.
Včera večer jsem nalepil drobné díly - je skoro hotovo - chybí jen stěrač na čelní sklo (díl z leptu se mi nějak odvál, musím ho nějak nahradit), zpětné zrcátko, stupačky a klika otvírání kabiny.
Přílohy
resinové blatníky úplně nepasují v napojení držáku blatníku a část předlisovanou na podvozkové noze. Ale když si sundám brýle na blízko, atk mi to přestává vadit

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2345
Registrován: pon úno 06, 2012 8:33 pm
Bydliště: Praha 5

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod bazilišek » sob led 23, 2021 1:45 pm

Mě se ten čmelák líbí....taky jsem o němu uvažoval.
Po tom, co Eduardu vyhořel sklad jsem nějak rozhodnutý že do něj jdu.....tak nějak jim symbolicky pomoci.....od předvánoční katastrofy.

Ale zarazilo mě, jak píšeš, že je ve filmu chyba s aplikátorem.
Chtěl jsem stavět také tento stroj a tak k němu musím ještě dokoupit rozmetadlo.
A nebo schválně přiznat chybu z filmu. :-k

Uživatelský avatar
Příspěvky: 344
Registrován: pon úno 06, 2012 9:42 am
Bydliště: Blansko

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Michal G » sob led 23, 2021 2:02 pm

https://www.youtube.com/watch?v=jZRHuvqyXuk

Ve filmu je vidět, že Čmelák přistávající na polním letišti má postřikovač (na kapalná hnojiva), ale družstvevníci tam z Pragy V3S skládají pytle se sypkým hnojivem. Na ně by logicky Čmelák potřeboval rozmetadlo.
Průměrný divák si ničeho nevšimne.

Postřikovač vydá v únoru Eduard v brassinu - takže toho filmového Čmeláka si taky můžeš postavit. Já jsem volil resinové rozmetadlo od Eduardu - je to jiný typ než ve stavebnici - je to ten nejpoužívaněší typ v tehdejší ČSSR. Ten plastikový ze stavebnice byl prý údajně používaný v NDR.

Jinak MMK dělá i Pragu V3S 1/72 z resinu ve filmové verzi.
http://www.mmk.cz/cz/models/category/rada-72
buď ve verzi s pytli na korbě nebo ve verzi s Otíkem zasypaným pískem.
Je tam dekál na dveře JZD Neveklov, malůvka paroháče i benešovská SPZ.
Neodolal jsem a pořídil taky...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Matwej » sob led 23, 2021 4:18 pm

=D> =D> =D>
Paráda.
Stejné zjištění jako ty (že 1/72 je pro mne již "neviditelné" ) mám též.
Proto si pořídím Z-37A v 1/48 :wink:
https://www.britmodeller.com/forums/ind ... -released/
https://www.facebook.com/groups/7058128 ... 658780360/

Těším se
8-[

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2061
Registrován: pon úno 06, 2012 11:02 am

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod sete » pon led 25, 2021 10:47 am

Povedenej cmelak =D>

Uživatelský avatar
Příspěvky: 344
Registrován: pon úno 06, 2012 9:42 am
Bydliště: Blansko

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Michal G » pon led 25, 2021 4:42 pm

Včera jsem chtěl Čmeláka dorazit, ale nebylo mi přáno. Zkoušel jsem vytvarovat stupačky z leptů ale nešlo to, nijak se mi to nepodařilo napasovat na model, jsou rozměrama mimo (rozměrově ani neodpovídají ani těm plastovým ze stavebnice). Večer jsem ještě surfoval na modelforu v postavených Čmelácích a zjistil jsem, že všichni tam dali ty plastové stupačky. Zřejmě další kiks v leptech - lepty na boční přístrojové panely úplně nepasovaly na plastové bočnice. To že lepty nepasují jsem u Eduardu v takové míře nezažil, trochu mě to překvapilo (nicméně od asijských výrobců doplňků na auta jsem na to celkem zvyklý). V každém případě samotná stavebnice je naprosto bez výhrad. Jen v návodu úplně nesedí zbarvení vnitřích částí kokpitu - spodní části boků boky by měly být ve stejné barvě kovu jako přístrojové panely. To jsem ale zjistil z fotek až už jsem měl hotovo. Taky mám čím dál větší výhrady k udávanému odstímu žluté C113 (který jsem použil). Postupně nabývám přesvědčení, že ta žlutá byla o trochu sytější a tmavší, lehce do oranžova. Měl jsem to trochu přitmavit oranžovou. Na barevných fotkách je to různě, podle toho, jak je fotka nasvícená - od zářivě žluté po skoro oranžovou. Letadýlkaři jsou naprosto skvělí v určování barevnejch odstínů z černobílejch fotek, ale jak mají určit odstín z barevnejch, jsou v koncích...

Ten čtvrtkovej Čmelák z Německa mě čím dál víc láká. Další várka stavebnic by měla být na trhu v březnu. Uvidíme...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2345
Registrován: pon úno 06, 2012 8:33 pm
Bydliště: Praha 5

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod bazilišek » pon led 25, 2021 11:55 pm

Asi jsem průměrný divák :-D
Takhle jsem to nezkoumal.
Třeba v těch pytlích mají šumák který rozmíchají ve vodě.... naprostá novinka :-D :-D :-D

V3S i s Otíkem mám objednanou pár dní, ale mmk nějak nekomunikuje.... nevím proč....ani mě nepotvrdili objednávku.
Napsal jsem jim znovu a když se nezadaří, zkusím kouřové signály.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Matwej » úte led 26, 2021 2:04 am

bazilišek píše:A
Třeba v těch pytlích mají šumák který rozmíchají ve vodě.... naprostá novinka :-D :-D :-D


Myslíš že Šumák byl někdy v prášku. A myslíš, že když jej ještě polejeme vodou, bude zředěnej :grin: ....
:-k
8-[

Site Admin
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1947
Registrován: pát led 27, 2012 3:10 pm
Bydliště: Třemošná

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Sumak » úte led 26, 2021 9:46 am

co se rozvádím, tak jsem hodně v prášku :?
V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě.

KPM Kaznějov
PADDOCK magazine

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Matwej » úte led 26, 2021 8:18 pm

Sumak píše:co se rozvádím, tak jsem hodně v prášku :?

Mám to čerstvě za sebou a je to na palici jak jsou zákony postaveny, ale měl jsem štěstí na dobrou soudkyni a alespoň mi něco zbylo... (...zatím...)
Drž se a hlavně chladnou hlavu.

Sorry za OT.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 344
Registrován: pon úno 06, 2012 9:42 am
Bydliště: Blansko

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Michal G » stř led 27, 2021 10:28 am

bazilišek píše:Asi jsem průměrný divák :-D


V3S i s Otíkem mám objednanou pár dní, ale mmk nějak nekomunikuje.... nevím proč....ani mě nepotvrdili objednávku.
Napsal jsem jim znovu a když se nezadaří, zkusím kouřové signály.


Já jsem objednával mezi svátky a bylo to v pohodě. během cca týdne to dorazilo. Jen ta stavebnice od MMK není úplný zázrak - je to odlito tak, jak se odlívalo před 10-15 lety. Dnes už je špička někde jinde. Mám ve stejném měřítku i Tatru 148 od Slávy Hlávky (Brassica) a to je jiný levl, nesrovnatelně líp odlitý a zpracovaný. Ta V3S se samozřejmě postavit dá, průser to není. Ale zamakáš si, jsou tam bubliny, občas na blbých místech, občas je to takové neostré. Mě třeba na rámu podvozku chyběla polovina příčných výztuh (asi se vylámaly při vytahování z formy). Ani jsem to nereklamoval, dolepím to z nějakých destiček.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2345
Registrován: pon úno 06, 2012 8:33 pm
Bydliště: Praha 5

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod bazilišek » stř led 27, 2021 10:12 pm

Tak byla chyba u mě.... zmršil jsem e-mail.... napsal jsem: cdrum.cz, místo centrum.cz
Proto mi nechodila pošta.
V3S čeká se na plechy a pak mi bude hned odeslána.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3993
Registrován: pon led 30, 2012 3:09 pm
Bydliště: Bučovice

Re: Z-37A Čmelák, 1/72 Eduard

Příspěvekod Koudy » pát led 29, 2021 1:02 pm

Šumák bude v prášku, až profičí technologií u Kárla :D
Kamoš řešil rozvod 14 let (majetek, děti apod.), nakonec došel k zjištění, že kdyby ji zabil, tak je při slušným chování za 5 let doma a ušetřil si 9 let starostí. Tím tě ale Šumáku nenavádím :D :D

Čmelda dobrý, každý rok ho vídám lítat kolem Slavkova (přistává u golfovýho hřiště) a dobře se na to dívá. Zajimavý čtení je na planes.cz - Paměti starého práškaře
Nobody is perfect but I'm pretty fucking close...

Další

Zpět na Rozestavěno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků