Registrovat

Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Tamiya

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Tamiya

Příspěvekod Matwej » stř kvě 01, 2013 11:58 pm

Před nějakými třemi léty ,kdy jsem si postavil první model auta ,jsem se rozhodl ,že se budu snažit stavět vozy účastnící se buď Barumky nebo GP Brno (verze okruhu r.1975-86),jsem jako druhý model chtěl udělat 911ku posádky Valoušek/Jirátko z r.1983. Znalosti jsem měl chabé (myslel jsem si ,že spodní část auta byla modrá ), podklady téměř žádné a nikdo kdo by rozumně pomohl.....
Toto byl prvotní podklad:

ještě na MF 8-[ jsem získal tuto fotku z videa:

a ještě v knihách objevil:

Psal jsem panu Valouškovi, ale bez výsledku. Ne že by nechtěl ,ale dle jeho slov, celý fotografický archiv vzal za své při povodních r.1997... :cry:
Přislíbil ,že se přeptá ještě páně Jirátka zda něco nemá. Ale zatím bez výsledku. Našel jsem i firmu FAMARCAR v Monze jistého p.Fabrícia ...... :wink: Auto bylo opravdu od jeho firmy zapůjčeno Slušovicím (potažmo p.Valouškovi st. ) a fotky má, ale ne na to období v ČSSR. :-D

Velké díky patří Vítkovi (nick na MF 8-[ ) který mne zprostředkoval kontakt na pána s archivem BR... ... A dostal jsem potřebné [-o< . Bohužel nemohu poskytnout z toho množství, co jsem získal, více než tuto fotku:


Toto je vlastně první model kde mám své obtisky hotovy ještě před stavbou. A z dnešního pohledu (nyní dělám na obtiscích BMW635, r.1983, Dietera Qestera :uff:) , logo f.Italcomma, byla jednoduchá vektorová věcička....

Do modelu jsem poprvé "říznul" v dubnu na Wotvíráku.

Model je Tamiya z r.2005 a je to spíše Klick/klack. To ovšem neznamená, že by model byl nějaký mizerný .
Bohužel je to Turbo model 88 a Valoušek jezdil na modelu 76 pozdějšho provedení . Liší se to vizuálně v předním "lízátku", spodní části nárazníku, zrcátkách, předních blinkrech. Zadní"velrybí ploutev " je stejná.
Tamkový model je civilní verze a tak je třeba upravit vnitřek na závodní verzi "demontováním" zadních sedaček.

Kastle modelu je plná dělících rovin a navíc ze stříbrně barveného plastu :roll: .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Matwej » čtv kvě 02, 2013 12:03 am

Dneska jsem Svátek práce oslavil stříknutím základu na kastli a vnitřní prostor, kam jsem dal novou podlahu.




Kastle

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Matwej » ned kvě 19, 2013 11:40 pm

Na základě nejen této fotky 8-[ vím ,že vnitřek auta byl červený a kastle nejspíše taky, ale byla přestříkána (zřejmě po opravě) téměř k spodním lemům.


takže vnitřek v červené (Air Vallejo 71-003)

stejně jako vnitřek kastle


Na fotkách co mám je vidět ,že Jirátko má jinou sedačku než Valoušek. Našel jsem ve vrakovišti nejpodobnější. Levá je pro řidiče a pravá pro spolujezdce.
Spolujezdcova možná bude ještě upravena.


I když nejspíš byla zadní strana natřena černou, zkusím si zaexperimentovat a udělat laminát (taková ta zvláštní žlutá)
Základ jsem dal Tamiya XF-61 :-k

Chtěl bych si odzkoušet punčochovou metodu. Sice nemám Ronovi pančochy ,ale ......
..... uvidíme .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3457
Registrován: pon úno 06, 2012 1:49 pm
Bydliště: Troubsko

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod beaver63 » pon kvě 20, 2013 7:41 pm

Neboj to dáš,jen nezapomeň na to upozornit přítelkyni ať nevyleze na ulici s flekama :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 477
Registrován: pon úno 06, 2012 10:51 am
Bydliště: in orbit

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Aress » pon kvě 20, 2013 10:50 pm

A nebo zkusit místo punčochy tohle : -))))))
Přílohy
Michal Falta

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Matwej » pon kvě 20, 2013 11:19 pm

:grin:
To by mne žena zabila . Ty spoďáry jsou originál ze začátku minulého století.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Matwej » ned kvě 26, 2013 10:33 pm

Experiment s punčochami se nevyvedl. Musím se ještě naučit jak to napnout aby vzorek byl stabilní. :x
Tak jsem to nalakoval "smoukem" , ale :-k nějak spokojen nejsem.....

Do vany kokpitu jsem natahal pár drátků, udělal novou ruční brzdu a řadící páku. Volant jsem nechal původní, z vrakoviště jsem dodal tripmaster. Ke spolujezdci jsem dal hasičák. Mám dojem ,že tehdy centrální hasící systém ani rallye Porsche neměly. :arrow:


ze staré leukoplasti jsem nařezal popruchy bezpečnostních pásů a osadil je přezkami a úchyty. Podle fotky tam byly červené "Sabelt".


Jen nevím kam byly kotveny, zda do kastle nebo dozadu na klec. :-k Jednodušší pro mne je na kastli. 8-[

Karoserie dostala jeden nástřik základní barvou Dupli (je to pro mne rychlejší ).

a po vyschnutí první vrstvu řídkou bílou.


Protože je model "klik-klak" jde práce velmi pěkně od ruky.
Podvozek je v (původní) barvě kastle.

pohrál jsem si s pistolí a ředěnou černou ...

docela se mi to líbí. 8-[

Kola mám v barvě též. Původní chrom jsem hodil dolů a nastříkal to chromem od Gunze. Vnitřky dle fotek jsou černé bez značek Porsche.


Další díly podvozku mám v barvě . Díl tlumiče výfuku jsem upravil aby více "zalezl" do výřezů v karoserii . Odvrtal jsem koncovky výfuků a upravil je.


Jako poslední obrázek dávám koláž z původní fotky s důležitými detaily vztahujícími se ke stavbě.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Matwej » pát kvě 31, 2013 9:13 am

Obtisky nachystány na vytištění.

je to jen výřez :-D

Sestaven podvozek

trochu jsem si hrál s pigmenty a znázorněním odřenin (decentně)

Začal jsem vyrábět "klec"


Dumám jak udělat síťovku na helmy (a zda-li ji vůbec dělat)
:-k

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Matwej » stř čer 05, 2013 12:02 am

Rychlý postup, pracovní tempo se zvětšuje :uff: , ModellBrno se blíží..... 8-[
Slunce nesvítí, venku zima, očekávaný klid v práci se nedostavuje ..... :-x

Fotky jsou nic moc, omlouvám se -

Klec dokončena a napasována na kastli, tak aby nezavazela oknům.



Kastle je v bílé (XF-2)


vymaskováno pro nástřik černou


hotová střecha auta a zadní mřížka (ostatní černé věci budou matnou černou - guma )


a po nástřiku červenou


Nyní to schne .

Mám dotaz na zkušenější .
Bylo možné mít v autě dva druhy provedení bezpečnostních pásů (např. na jedné sedačce čtyřbodový systém a na druhé pětibodový ) ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1703
Registrován: pon úno 06, 2012 10:29 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod dekon » stř čer 05, 2013 7:54 am

To máš podle skutečnosti? V tom porschi to tak bylo?Těžko říct,chtělo by to,podívat se do tehdejších předpisů,ale myslím,že v té době to bylo realné...
RACING IS LIFE! ANYTHING THAT HAPPENS BEFORE OR AFTER IS JUST WAITING

Uživatelský avatar
Příspěvky: 254
Registrován: pát úno 10, 2012 10:03 pm
Bydliště: LIBEŘ , PHA-ZÁPAD

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod skorpik » pát čer 07, 2013 5:20 am

Matěji paráda , to mi musíš dát okopírovat , teda , že ho udělám podle tebe :grin:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Matwej » čtv čer 13, 2013 12:24 am

Škorpíku určitě nějaká sada mi přebyde.
Tedy pokud jsi myslel obtisky na Valouškovi Porsche .

V tom spěchu se stihnutím termínu jsem zapoměl, že model 76 nemá boční blinkry na kastli ,ale v nárazníku (tam je mám) a tudíž jsem musel lepit, tmelit, brousit...


Když už jsem měl šmirgl v ruce přetáhl jsem střechu a ještě jednou ji stříkl černou,protože před tím tam byly nehezké matné a leské "mapy" .


Pak ještě jednou přední blatníky bílou a první vrstvu laku.


... a dnes jsem pokračoval obtiskama. Po 3hodinách práce...




Bohužel po zvážení reálně zůstavajícího času zjišťuji, že nějak nestíhám a potřebuji tak ještě cca 14 dnů.
No co, mohu udělat v SIGu zátiší tak jak jsem to vykouzlil s Jagem na akci Abajafans . :wink:

Navíc jsem zjistil jednu chybku v rozměření obtisků a musím ji ještě opravit i na svém kousku. 8-[
(sekl jsem se o 1,5mm ve velikosti písma v nápisu FAMACAR Monza na nárazníku) ](*,)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1857
Registrován: pon úno 06, 2012 3:48 pm
Bydliště: Zdiby

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Michal Doskočil » čtv čer 13, 2013 12:44 am

vypadá to krásně, jen dostříknout ten přední nárazník. Tak tam vem prostě rozestavěno, asi to tak také udělám, nějak jsem se přecenil s rychlostí . Toto by byla velká škoda uspěchat, rok911 ještě nekončí ....
... bylo to fajn, příště to bude eště lepší ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3457
Registrován: pon úno 06, 2012 1:49 pm
Bydliště: Troubsko

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod beaver63 » čtv čer 13, 2013 11:02 pm

Matwej píše:

Navíc jsem zjistil jednu chybku v rozměření obtisků a musím ji ještě opravit i na svém kousku. 8-[
(sekl jsem se o 1,5mm ve velikosti písma v nápisu FAMACAR Monza na nárazníku) ](*,)


Tak tos mě :grin: u S27 takovejch seků mají :evil:
Ale jinak paráda a doufám,že to do soboty či pátku dáš.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2931
Registrován: pon úno 06, 2012 2:33 pm
Bydliště: Brno/Olšany

Re: Porsche 911 Turbo, Barum rally ´83, Valoušek-Jirátko, Ta

Příspěvekod Matwej » pát čer 14, 2013 12:28 am

beaver63 píše:
Matwej píše:

Navíc jsem zjistil jednu chybku v rozměření obtisků a musím ji ještě opravit i na svém kousku. 8-[
(sekl jsem se o 1,5mm ve velikosti písma v nápisu FAMACAR Monza na nárazníku) ](*,)


Tak tos mě :grin: u S27 takovejch seků mají :evil:
Ale jinak paráda a doufám,že to do soboty či pátku dáš.

:? :-k
No vezmu to i rozestavěné...

Já nejsem nějaké S27 . [-X
Ani nechci. Já chci být lepší ......
:wink:

Michal Doskočil píše:vypadá to krásně, jen dostříknout ten přední nárazník. Tak tam vem prostě rozestavěno, asi to tak také udělám, nějak jsem se přecenil s rychlostí . Toto by byla velká škoda uspěchat, rok911 ještě nekončí ....

To nedostříknuté je kvůli tomu ,že tam bude po laku matná černá co by plast(lízátko) a polomatná černá jakož to guma (těsnění "haubny" a harmonika na boku nárazníku).

Další

Zpět na Rozestavěno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků